Royal Brand Public Relations - nagłówek strony głównej
Ecophon
W budynkach będzie ciszej
Głośne restauracje odbierają apetyt
Zdrowy budynek, czyli jaki?
Nowość! Elegancja akustyki z nowym systemem Fo...
Konferencja dla architektów – Ecophon pokaza...
Dziecko potrzebuje ciszy
2017-08-10

 

Dziecko narażone na hałas może mieć problemy rozwojowe, kłopoty z nauką i nadpobudliwością. Bezustanny hałas, który nam obecnie towarzyszy, i na który przestaliśmy zwracać uwagę, niszczy słuch i szarpie nasze nerwy. Problem dotyczy szczególnie dzieci, którym do prawidłowego rozwoju niezbędna jest cisza.

Codzienna ekspozycja na wysokie poziomy dźwięku: w szkole, na ulicy, w pracy, czy klubie, połączona z częstym używaniem słuchawek dousznych, przyczynia się do powstawania ubytków słuchu. Ale nawet niskie poziomy dźwięku, bezpieczne dla słuchu, działają na nas niekorzystnie zwiększając stres, zmęczenie, rozdrażnienie oraz zmniejszając zdolność koncentracji i motywację do nauki i pracy. Dzieci dosłownie od urodzenia są bombardowane decybelami, co może w znacznym stopniu wpłynąć na ich zdrowie. Według raportu Johannesa van der Berga ze szpitala uniwersyteckiego w Umea (Szwecja) średnie poziomy dźwięku na noworodkowych oddziałach intensywnej terapii wahają się od 55 dBA do 89 dBA, podczas gdy dźwięk już na poziomie 70 dB powoduje u noworodków przyspieszenie akcji serca i oddechu oraz obniżenie saturacji krwi.

Wrażliwy słuch

Narząd słuchu u płodu zaczyna funkcjonować już około 21 tygodnia ciąży. Właśnie z uwagi na ochronę płodu, kobiety w ciąży, zgodnie z polskim prawem pracy, nie mogą pracować na stanowiskach, na których są narażone na ekspozycję na hałas większą niż 65 dB. Również niemowlęta są na dźwięki wyjątkowo wrażliwe, dlatego należy unikać zabierania ich w głośne miejsca, na przykład na koncerty. – Do uszkodzenia słuchu może dojść wtedy, gdy raz usłyszmy bardzo głośny dźwięk impulsowy, na przykład wybuch, ale groźne jest też długotrwałe i regularne przebywanie w hałasie, którego poziom przekracza 80 decybeli. – tłumaczy Mikołaj Jarosz z firmy Ecophon, producenta systemów akustycznych – Warto pamiętać, że hałas jest rodzajem skażenia, jak promieniowanie czy zapylenie, i podobnie jak w przypadku innych skażeń ważna jest łączna „dawka” jaką przyjmujemy w różnych miejscach w czasie całego dnia, czy tygodnia. Tą dawką w przypadku hałasu jest po prostu ilość energii akustycznej na jaką narażone są nasze uszy w ciągu określonego czasu. Według Światowej Organizacji Zdrowia 43 miliony ludzi w wieku 12-25 lat ma uszkodzenia słuchu, które są skutkiem hałasu. Niestety, okazuje się, że miejscem, w którym dzieci są na niego najbardziej narażone jest…szkoła.

Szkoła głośna jak fabryka

Na korytarzu przeciętnej polskiej podstawówki równoważny (średni energetycznie) poziom dźwięku wynosi w czasie przerwy 85 dbA. W jednej ze szkół na warszawskim Ursynowie inspektorzy Sanepidu wykazali, że równoważne poziomy wahają się w granicach 90-93 dBA, a szczytowe przekraczają 100 dBA. Dla porównania, szlifierka kątowa w odległości 1 metra wytwarza poziom dźwięku rzędu 90-95 dBA. Według badań przesiewowych Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu mniejsze lub większe problemy ze słuchem ma ok. 20% siedmiolatków. Może się to wiązać ze zjawiskiem czasowego podniesienia progu słyszenia. – Po 20 minutowej przerwie na głośnym korytarzu, dziecko przychodzi na lekcję z czasowym ubytkiem słuchu na poziomie 5 dB. Takie przytępienie słuchu ustępuje w ciągu około 40 minut, czyli w momencie rozpoczęcia kolejnej przerwy – mówi Mikołaj Jarosz. Badania pokazały, że obniżenie natężenia dźwięku w klasie lekcyjnej o 12 dB prowadzi do obniżenia tętna o ok. 10 uderzeń na minutę. Wskazuje to jednoznacznie na bezpośredni wpływ hałasu na organizm i psychikę dzieci.

Zakłócony rozwój

Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison w USA zbadali wpływ hałasu na przyswajanie nowych słów przez dwulatki. Różne grupy dzieci były uczone nowych słówek w warunkach ciszy, a także kontrolowanego hałasu (rozmowy w tle). Grupy pracujące w ciszy radziły sobie oczywiście znacznie lepiej. Podobnie jest potem w szkole. - Poziom dźwięku w klasie lekcyjnej waha się od ok. 55 dBA w czasie klasówki do ok. 75 dBA w czasie zajęć grupowych. – mówi Mikołaj Jarosz. – Te poziomy można obniżyć o 5 do 10 dB stosując dźwiękochłonne wykończenie sufitów i częściowo ścian. Dzieci przebywające w głośnych miejscach mają obniżoną koncentrację, wolniej uczą się czytać i czują szybsze fizyczne zmęczenie. Skutkiem narażenia na hałas jest również większa skłonność do agresji, niechęć do współpracy z innymi, poczucie bezradności, czy wręcz objawy somatyczne, takie jak bóle i zawroty głowy oraz nudności. Dużym problemem jest też nadpobudliwość, dlatego hałas jest szczególnie groźny dla dzieci z ADHD, autyzmem, czy po prostu z nadwrażliwością na dźwięki. Wszystkie te objawy związane są ze stresem, który jest powodowany lub potęgowany przez hałas. Ciągłe narażenie dziecka na taki stan może mieć bardzo negatywny wpływ na jego zdrowie w przyszłości. Warto badać słuch już u małego dziecka i sprawdzać, czy kłopoty malucha, na przykład w nauce, nie są spowodowane właśnie przez hałas.

 Poprzedni wpisNastępny wpis 

© Agencja Royal Brand PR udziela zgody przedstawicielom mediów na kopiowanie powyższego materiału oraz wykorzystywanie informacji w nim zawartych do celów redakcyjnych. Prosimy o autoryzację gotowego materiału redakcyjnego przed jego publikacją.

Agencja Royal Brand PR  »  tel./fax. 71 342 30 15  »  e-mail: biuro@royalbrand.pl

Obsługa Klienta: tel. 71 723 72 17, 71 723 73 07, 71 723 73 47


Pamięć na pilota

G-U: Wielki pęk kluczy, który często gubimy może sprawić nam kłopot. Okazuje się, że klucze mogą zostać zastąpione kartami lub brelokami. Nowe technologie wkraczają do naszych domów i zapobiegają wielu kłopotom.   Gdy zacW budynkach będzie ciszej

Ecophon: Na początku 2018 roku zacznie obowiązywać nowa norma akustyczna. Oznacza to spore zmiany dla architektów i projektantów, a ich skutki odczujemy wszyscy. Ciszej będzie w szkołach, szpitalach, urzędach, czy na basenach.   PolGłośne restauracje odbierają apetyt

Ecophon: Z roku na rok coraz więcej Polaków odwiedza restauracje. Jesteśmy bardziej świadomymi i wymagającymi konsumentami. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że na jakość jedzenia i atmosferę w restauracji ma wpływ&hellipJeden klucz dla całego domu

G-U: Ogromny pęk kluczy w kieszeni lub torebce może odejść do lamusa. Jeden klucz jest już w stanie otworzyć wszystkie drzwi w domu. Systemy klucza, bo o nich mowa, są bezpieczne i przede wszystkim wygodne.   Nie trze
Copyright © Agencja Royal Brand Public Relations Polityka prywatności :: Mapa strony :: Kontakt :: RSS